Blog > Komentarze do wpisu

Złote żniwa - Gross Jan, Grudzińska,Gross Irena

Złote żniwa

  • Gross Jan, Grudzińska-Gross Irena
  • Oprawa: Miękka
  • Ilość stron: 216
  • Rok wydania: 2011
  • Wydawnictwo: Znak
  • ISBN: 9788324015238

Cena Allegro 22.80 - 28.00

Sprawdź cenę w księgarni

Złote żniwa opis

Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości
Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?
Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości.
Od nas zależy, czy i jak na nie odpowiemy.

Złote żniwa to esej historyczny Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross. Wybitni polscy intelektualiści zajmują się przemilczanym aspektem stosunków polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Zaskakuje odwaga, z jaką autorzy podchodzą do zasadniczego tematu książki: roli chciwości Polaków i innych narodowości wobec Żydów podczas Zagłady.
Esej porusza tematy drażliwe i bolesne: przejmowanie żydowskiego mienia przez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych. Nie stronią od ostrych moralnych i historycznych ocen, wyrazistego, bezpośredniego języka i nie ukrywają swoich emocji. Czyni to z lektury tej książki głębokie intelektualne i moralne przeżycie.
czwartek, 10 marca 2011, igatto
Tagi: zagłada

Polecane wpisy